Ženy na pranýři

14. června 2018 v 8:16 | MarijaKes |  Přečetla jsem
Román Ženy na pranýři z cyklu Mocní a ubozí Markrabství moravského spisovatelky Nadi Horákové nás zavede opět do Brna. Díky autorce se ocitneme v roce 1353, kdy byl na českém trůně Karel IV. a Markrabství moravské spravoval jeho bratr Jan Jindřich.
Román přiblíží čtenáři každodenní život nejen mocných ale i obyčejných a chudých lidí. V příběhu, kde je hlavních postav více se autorka zaměří hlavně na dvě dvojice. Měšťanské manžele Jiřího Ferrea a jeho mladou ženu Kateřinu Smelclinovou a na městského kata Haja a jeho dávnou lásku šlojířku Hedviku.

Na veřejnost prosákne, že u manželů Ferreových není něco v pořádku a rodiče mladé manželky mají o dceru strach. Manžel ji totiž "vychovává" bitím, kopanci a jiným surovým zacházením. V té době si mohl manžel dělat se svou ženou co chtěl, byla jeho a tak mu do toho neměl kdo co mluvit. Ale všechno má své meze. Jak však dokázat, že starší manžel se ke své mladičké ženě chová až příliš hrubě bez důvodu? Díky šlojířce Hedvice se o týrané mladé ženě dověděla i Markéta, manželka Jana Jindřicha. Rodiče a příbuzní doufají v její pomoc.

Těžký úděl má i brněnský kat Hajo. Nejen, že je svázán nepříjemnými povinnostmi, ale i jeho společenské postavení je na tom nejzašším a neubožejším místě. Jeho žena umírá.Ve vězení je tkalcova žena Magdaléna, čeká na popravu, protože pomohla na onen svět svému manželovi, který ji o to prosil ve své těžké nemoci. Podala mu byliny, které ukončily jeho velké trápení a bolesti.
Kat se nestal katem po otci, ale vzal si katovu dceru a katovskému řemeslu se přiučil od ní a dokonce mnohdy ona sama jej zastupovala při popravách. Ona mu také na smrtelné posteli prozradila, jak může zachránit tkalcovu ženu a to podle tehdejších zákonů.
Ke katovým povinnostem patřilo i vyvážení a čištění septiků. Od vězněného zloděje se za slib milosrdnější smrti doví o ukrytém lupu, po kterém jde i církev. Samozřejmě již asi tušíte, kde byl lup ukryt a dovíte se i jak s ním Hajo naložil.

Kniha je velmi čtivá, opět jsem ji přečetla jedním dechem a milovníkům historických románů ji vřele doporučuji.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama